جهان نوشت: روز گذشته خبری منتشر شد که از موافقت رسمی مدیر حوزه‌های علمیه کشور با استعفای معاون آموزش حوزه حکایت می کرد.

بر پایه این خبر، آیت‌الله مرتضی مقتدایی در نامه‌ای رسمی به حجت‌الاسلام علی عباسی معاون آموزش‌ حوزه‌های علمیه با استعفای وی موافقت کرده است.

مدیر حوزه‌های علمیه در نامه خود آورده است که "با توجه به گزارشی که خدمت حضرات آقایان مراجع دامت برکاتهم داده شده راجع به ادامه طرح استاد محوری و دغدغه بالای آقایان که تقریبا به یک بحران تبدیل شده و توصیه موکد مقام معظم رهبری دامت برکاته که در امری که موجب چالش با حضرات آقایان مراجع می‌شود، وارد نشوید، بنده پیشنهاد خدمت حضرتعالی دادم که عذرخواهی مکتوب صورت گیرد و جنابعالی فرمودید به هیچ وجه راضی به عذرخواهی نیستم و استعفا را می‌پذیرم. لذا با عدم رضایت قلبی برای حل بحران و جلوگیری از تبعات آن ناچار به قبول استعفای حضرتعالی هستم."

به دنبال انتشار این نامه، حجت الاسلام علی عباسی اعلام کرد که "بنده استعفایی نداده‌ام که پذیرفته شود."

وی تصریح کرد: از ناحیه معاونت آموزش امری خلاف قوانین و ضوابط محقق نشده و پنهان‌کاری نیز صورت نگرفته است، از ‌این‌رو دلیل موجهی برای استعفا وجود نداشت. اما مدیریت حوزه به دلیل فشارهای موجود این برکناری را به مصلحت دیده است.

معاون آموزش‌ حوزه‌های علمیه از "فشارهای موجود" برای برکناری خود نامی نبرده است اما برخی اشاره او را به مجمعی با عنوان "مجمع اساتید حوزه علمیه" ارجاع می دهند.

این مجمع در چندین مدرسه قم دارای پایگاه و مدعی است که بیشترین اساتید را در اختیار دارد.

معاون آموزش‌ حوزه‌های علمیه در ادامه سخنانی که در واکنش به نامه برکناریش عنوان کرده، گفته است که "طرح اجرا شده در سطح مدارس، ویژگی‌ها و ضوابطی متفاوت با طرح استاد محوری داشته و با توجه به حضور هزاران طلبه در این طرح، مطلب پنهانی نیز نبوده است."

به گفته معاون آموزش‌ حوزه‌های علمیه "در یک گزارش آماری، این اقدام به اطلاع مسؤولان محترم رسانده شده بود. البته به دلیل مسامحه در گفتار از طرف برخی مدیران و یا به دلیل اطلاع‌رسانی‌های غیرواقعی و غیردقیق برخی جریان‌ها، تلاش می‌شود تا از این اقدام به عنوان طرح استاد محوری یاد شود. ضمناً همه افراد آشنا با این طرح از جمله مدیران محترم مدارس بالاتفاق مزایای این اقدام را تایید می‌کنند."

اشاره او به طرحی است که بر اساس آن کلاس های سطح ۲ حوزه به جای برگزاری در مدارس در حوزه علمیه برگزار شوند.

مجمع اساتید حوزه علمیه با طرح معاون آموزش حوزه مخالف بوده و گزارش های جهت داری را به مراجع عظام تقلید ارائه کرده است.

پیگیری چنین طرحی از سوی حجت‌الاسلام عباسی آغاز جنجال اخیر و ناراحتی عده ای شد که فشار آنان در نهایت منجر به برکناری آقای عباسی شده است.

علت نیز این بوده است که با اجرای این طرح و برگزاری کلاس های سطح 2 در حوزه علمیه باعث می شد مدارس پراکنده ای که در اختیار مجمع اساتید است مانند مدرسه گلپایگانی تعطیل شود که این مساله موجب تضعیف بیشتر این مجمع می شده است.

اما مجمع اساتید که داعیه دارد بیشترین اساتید و دانشجویان را در اختیار دارد و طی چند سال گذشته تلاش کرده است مقابل جامعه مدرسین حوزه علمیه نیز بایستد، طرح عباسی را خلاف مصالح و برنامه ریزی های خود می بینند و همه همت خود را برای برکناری وی به کار بسته است.

در نتیجه برکناری معاون آموزش حوزه های علمیه امروز تجمع اعتراض آمیزی توسط مدیران، اساتید و فضلای حوزه در دفتر مدیر حوزه های علمیه برگزار شد.

به گزارش جهان، در این تجمع که 100 تن از مدیران، اساتید حوزه ، فضلاء و نمایندگان مجمع طلاب در آن حضور داشتند، شرکت کنندگان ضمن اعتراض به برکناری  حجه الاسلام والمسلمین علی عباسی معاون انقلابی و تحول گرای آموزش حوزه های علمیه، خواستار لغو سریع حکم برکناری وی شدند.

آیت الله مقتدایی مدیر حوزه های علمیه نیز در گفتگو با تجمع کنندگان ضمن تایید وجود برخی فشارها برای برکناری حجت الاسلام عباسی ایشان را شخصیتی فاضل صاحب فکر و باتقوا دانسته و عنوان کرد: فشار دو تن از بزرگان حوزه و تهدید آنها به تحریم امتحانات پایان سال حوزه، ما را مجبور به نوشیدن جام زهر و برکناری جناب آقای عباسی کرد.

تجمع کنندگان در این دیدار ضمن حمایت از مقاومت مدیران حوزه در برابر فشارهای بیرونی بر عزم جدی و پی گیری خود تا لغو این حکم غیرمسئولانه تاکید کردند.

لازم به ذکر است حجت الاسلام عباسی از فعال ترین چهره های حوزوی در برابر فتنه اخیر بود و به دلیل خدمات ارزنده ای که در عرصه آموزش حوزه داشتند، در سفر اخیر مقام معظم رهبری به قم مورد تمجید صریح معظم له قرار گرفتند.

با این حال مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه امروز با انتشار اطلاعیه‌ ای اعلام کرد، استعفای حجت‌الاسلام‌ عباسی تحت هیچ فشاری نبوده است.

این مرکز در اطلاعیه خود آورده است: در مورد معاونت آموزش حوزه، به اطلاع حوزویان ارجمند می‌رساند: بر خلاف آنچه که بر اثر تبلیغات سوء برخی افراد و سایت‌های خبری شایع شده است، قبول استعفای معاون آموزش حوزه تحت هیچ‌گونه فشاری نبوده و حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عباسی بر اثر مشکلاتی که پیش آمده بود، به صلاحدید خود اقدام به کناره‌گیری نمودند. فلذا موضوع استعفای ایشان پس از موافقت و قبول مدیر حوزه‌های علمیه پایان یافته تلقی می‌شود.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.