رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رابطه مجلس با همه قوا برادرانه و بدون درگیری است، گفت: مشی مجلس، مشی درگیری نیست و اگر اختلاف‌نظری هم وجود دارد، به معنای نقد ناصحانه است.

به گزارش مهر، علی لاریجانی ضمن ابراز امیدواری نسبت به پیروزی حرکت‌های اسلامی در کشورهای اسلامی، کارنامه ملت ایران را در سال 89 سرافرازانه دانست و اعلام کرد: مشی مجلس، مشی درگیری نیست و اگر اختلاف‌نظری هم وجود دارد، به معنای نقد ناصحانه است.

وی با تبریک سال جدید در پیام نوروزی به مناسبت سال90، گفت: ملت قهرمان ایران سال گذشته را با همه مسائلی که برای کشورما ایجاد می‌کردند با سرافرازی طی کرد و امیدوارم امسال، ملت ایران سال پرخیر و برکتی داشته باشند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: هریک‌سالی که ازعمر انسان می‌گذرد دوباره بدست نمی‌آید و انسان باید محاسبه داشته باشد که چقدر کارهای مهم اساسی و خیر انجام داده و درعبادات وکارخدمت به مردم چه کرده و اگرخدایی نکرده تخلفی داشته و یا خلافی انجام داده، باید در پی محاسبه آن باشد که سال گذشته مجددا بر نمی گردد.

لاریجانی در این‌باره اضافه کرد: اگر انسان اهل محاسبه باشد، یک روحیه‌ای برای آدم ایجاد می شود تا سال جدید را با محاسبه دقیق‌تر گام بردارد، مخصوصاً ایرانی‌ها که به دلیل تیزهوشی که داشته‌اند سال جدید را با تجدید حیات طبیعت آغازمی کنند و این هم یک کار سمبلیک و نمادین و زیبایی است.

کارنامه ملت ایران در سال 89 سرافرازانه است

رئیس قوه مقننه تجدید حیات طبیعت را تجدید حیات فکر و روح انسان دانست و گفت: این تحول یک حرکت تکاملی را می‌تواند برای انسان ایجاد کند و فرصت خوبی است که انسان‌ها ازاین تغییر طبیعت که ما از آن به نام سال نو و نوروز یاد می‌کنیم، نگاهی به آن داشته باشند که با محاسبه‌ای ازگذشته و یک سال خود، ببینند در کجاها می‌توانستند از زمان بهتراستفاده کنند و گام‌های دقیق‌تر بردارند.

نماینده مردم قم با بیان آنکه در سال گذشته و برای ملت ایران این مورد قابل محاسبه است، خاطرنشان کرد: ملت ایران هم در میدان داخلی و هم در صحنه بین‌المللی توانست گام‌های استوار بردارد و از این جهت به نظر من یک کارنامه سرافرازانه‌ای دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعضی از شیطنت‌ها و دخالت‌هایی که غربی‌ها قصد داشتند در مسائل داخلی ایران داشته باشند با فراست و تیزهوشی ایرانیان به نحو دقیق پاسخ داده شد.

لاریجانی خاطر نشان ساخت: مخصوصاً در مسئله هسته‌ای، آنها خیلی تلاش می‌کردند که این را به یک موضوی تبدیل کنند که ایرانی‌ها ازاین دانش صرفه نظرکنند، اما وقتی دیدند درمیدان مذاکره پیروزنشدند، دانشمندان هسته‌ای ما را ترورکردند که البته اگرچه ضایعه‌ای برای ما بود، اما نشان‌دهنده این است که حریف به کجاها رسیده واستقامت ملت ایران ازیک ظرفیت بسیار خوب دراین بخش برخوردار است.

اصلاح مهمی در ساختاراقتصادی کشور درحال وقوع است

رئیس قوه مقننه با اشاره به اصلاحات صورت گرفته در حوزه اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: درحوزه مسائل اقتصادی با اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها و تدوین و ابلاغ کردن آن که از ابتدای سال 89 آغاز شد، یک اصلاح مهمی در ساختاراقتصادی کشور درحال وقوع است که دو موضوع مهم را دنبال می‌کند.

وی صرفه‌جویی درانرژی و بالا بردن بهره‌وری در کار را از جمله این موضوعات دانست و گفت: اگراین کارخوب محقق و همه ابعادش دیده شود وهمچنین در صحنه عمل درست اجرایی شود، ظرفیت‌های خوبی برای تولید کشور و عدالت اجتماعی و بالا بردن بهره‌وری در کارها را باعث می شود که البته هنوزبه تمامی اجرا نشده است.

نماینده مردم قم با تاکید بر لزوم کمک به کشاورزان، دامپروران و صنعت‌گران در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، افزود: در این قانون، مقرر شده30 درصد از درآمد یارانه‌ها برای بخش تولید یعنی کشاورزی، دامپروری و صنعت و همچنین بهبود وضعیت کشاورزی بیمه ها، حمل و نقل صرف شود که این بخش هنوز جای کار دارد، البته یک پیوست‌هایی برای این کار تدوین شده، اما با توجه به اینکه تبدیل این شرایط برای صنعت‌گران و کشاورزان، مخصوصاً اگر تغییر تکنولوژی باشد، زمان‌براست باید کمک بیشتری به آنها کرد تا ما به هدف اصلی در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها برسیم.

عید نوروز امسال، یک مقدار تار است

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث بین‌المللی ومنطقه‌ای، گفت: ما امسال عید نوروزمان مصادف است با یک انقلاب‌های مهم درمنطقه که شاید در چند قرن اخیرما چنین حوادثی به این بزرگی و در این حجم از حضور ملت‌ها در بدست آوردن حقوقشان در مصر، تونس، یمن، بحرین و لیبی و برخی کشورهایی که در معرض آن هستند، نداشتیم.

لاریجانی خاطرنشان ساخت: این ملت‌ها به دلیل ستم تاریخی که به آنها عمدتاً از سوی آمریکا و غرب شده، چندین دهه است که تحت سلطه دیکتاتوری و استعمار هستند.

وی عصر حاضر را با اشاره به تحولات منطقه، عصر بیداری برای آنهایی که می‌خواهند به حقوقشان برسند توصیف کرد و افزود: دراین راستا، مشاهده می‌کنیم که چه مقابله‌ای با احقاق حقوقشان می‌شود و شاید اگر حرف گزافی نزده باشم، عید نوروزما امسال یک مقدار تار است وهمه ما را نوعی عزادار کرده، مخصوصاً خشونت وحشیانه‌ای که در بحرین، لیبی و یمن انجام می شود.

ارزیابی از عملکرد مجلس در سال 89

رئیس قوه مقننه دررابطه با دستاوردهای مجلس در حوزه قانونگذاری کشور در سال 89، گفت: اصولا درنظام‌های دموکراتیک پارلمان جایی است که وظیفه مهمش احقاق حقوق ملت است و این هم در بعد سیاسی، اقتصادی و هم در بعد فرهنگی و همچنین دخالت در تقنین به عنوان تنها مرجعی که قانونگذار کشور است، صورت می گیرد.

لاریجانی نظارت بر تحولات و مسائل مهم بین‌المللی ومنطقه‌ای وهمچنین اجرای درست قوانین و نظارت برکار قوا دراجرای قوانین را به عنوان عملکرد مجلس مورد اشاره قرارداد و گفت: در سالی که گذشت اولین مسئله همان طرح هدفمند کردن یارانه‌ها بود که به تصویب رسید و در تصویب آن، ابعاد مختلف کار در جهتی که باید مردم ازآن استفاده کنند، دیده شد و این طور لحاظ شد که تغییر در زندگی مردم با اجرایی شدن این قانون نه تنها یک نقص ایجاد نکند، بلکه توازنی ایجاد شود.

وی ادامه داد: بهبود وضعیت بهداشت، درمان، تامین اجتماعی و همچنین مسئله حمل ونقل یک کار بزرگی است که در این طرح و در اصلاح وضعیت اقتصادی کشورباید لحاظ شود، که در مجلس هم به صورت طولانی درباره آن بحث شد و درطول سال گذشته مجلس درگیر این موضوع بود و امسال هم در ابتدای سال به جمع بندی رسیدیم و البته وقتی ما این قانون را ابلاغ کردیم تا سازو کار اجرایی آن توسط دولت فراهم شود یک مقدار طولانی شد و اجرای آن درماه‌های پایانی سال محقق شد.

لاریجانی به برنامه پنج‌ساله به عنوان دومین عملکرد مهم مجلس هشتم اشاره کرد و گفت: موضوع دوم برنامه پنج ساله است که سند مهم اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور است وچند ماه درمجلس کار برد، کمیسیون‌های تخصصی درگیر این کاربودند، بعد هم کمیسیون تلفیق و سپس خود مجلس درگیر آن شد.

وی با بیان آنکه درواقع در یک بازده زمانی پنج ساله باید با توجه به سند چشم‌اندازمقبولات کشور همراه با فرصت‌ها در یک ترازو قراربگیرد و تهدیدات نیزدیده شود، گفت: گام‌ها باید درست برداشته شود تا ما در ظرف زمانی هر برنامه به سند چشم انداز برسیم. این برنامه کاری پیچیده بود و به همین دلیل زمان زیادی درمجلس صرف آن شد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به دیگر قوانین تصویب شده درمجلس، خاطرنشان کرد: چندین قانون درحوزه قضایی مثل قانون مجازات اسلامی و آئین دادرسی تهیه شد، قسمت‌های مهمی از قانون تجارت نیز در کمیسیون حقوقی و قضایی بررسی و قسمت‌های پایانی آن دراوایل سال انجام می‌گیرد که یک قانون مادر برای بخش‌های اقتصادی کشور است.

لاریجانی خاطرنشان ساخت: درحال حاضرهم مجلس درگیرلایحه بودجه سال آینده است که برای ماه‌های فروردین واردیبهشت بودجه کل کشورمدون شد و برای انجام به دولت داده شد.

رئیس قوه مقننه با بیان آنکه بخش‌های نظارتی مجلس در سال 89 فعال بوده است، تصریح کرد: چند گزارش در مجلس قرائت شد که بعضی اشکالات را نشان می‌داد و این اشکالات کمک می کند که اگر تخلفی صورت گرفته با آن برخورد شود و یا اگر نواقصی وجود دارد که باید مرتفع شود، آنها دیده شود چه در حوزه تقنین و چه در حوزه اجرا، مثلا در آخرین هفته کاری مجلس گزارش کمیسیون انرژی و تفریق بودجه درمجلس خوانده شد و برخی از اشکالات نیز دیده شد.

وی با بیان آنکه این گزارش‌ها مکرراً توسط کمیسیون‌ها دیده شده، خاطرنشان کرد: گزارشی نیزراجع به معوقه بانک‌ها ارائه شد، همچنین در مورد پولشویی و نحوه اجرای قانون پولشویی گزارشی ارائه شد تا به این نتیجه برسیم که نواقص اجرایی این قانون در کجا بوده است.

لاریجانی یاد آور شد: دیگر کمیسیون‌های مجلس نیز گزارشات مهمی را انجام دادند که در برخی قسمت‌ها اشکالاتی در اجرا وجود داشته است.

دقت نمایندگان در رصد حوادث داخل و خارج کشور

لاریجانی رصد حوادث مهم داخل و خارج از کشور را بخشی دیگری از عملکرد نمایندگان در سال 89 دانست و افزود: من فکر می‌کنم نمایندگان محترم ملت، خیلی با دقت حوادث داخلی و خارجی را رصد کردند و به عنوان نمایندگان مردم در خانه ملت تا آنجا که لازم بود پیام‌های لازم را به غربی‌ها دادند تا تصورنکنند می‌توانند در صحنه منطقه و یا در داخل ایران رفتارهای ناثواب داشته باشند.

وی افزود: نمایندگان ملت به عنوان منتخبین مردم و کسانی که باید حافظ حقوق آنها باشند در این عرصه انصافاً با چشم بینا حوادث را دیدند، اظهارنظرکردند، گاهی بیانیه صادر کردند و موضع‌گیری داشتند و ازاین جهت فعالتی نسبتاً خوب را در کارنامه خود گذاشتند.

شرایط برای نظارت به روز درمجلس فراهم شده

علی لاریجانی دررابطه با نظارت مجلس بر فعالیت وزارتخانه‌ها و تاثیر اضافه شدن معاونت نظارت در تشکیلات و ساختارمجلس شورای اسلامی، گفت: معاونت نظارت یک راهکار جدیدی است که بخش‌های نظارتی مجلس را درواقع یک مجموعه می بیند.

وی افزود: کمیسیون‌های مختلف مجلس بر دستگاه‌های زیرمجموعه خود نظارت دارند، کمیسیون اصل نود نیزوظایف خاصی دارد که علاوه بررسیدگی دربرخی تخلفات روند کارها در قوا را مورد بررسی قرار می دهد، دیوان محاسبات یک بازوی دیگر نظارتی مجلس است و همه اینها را معاونت نظارت و پشتیبانی کنترل می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین گزارش‌های مختلفی را دیوان محاسبات ارائه می کرد که اکنون در دستور کار کمیسیون‌ها است و به برخی از آنها مثل گزارش کمیسیون انرژی رسیدگی شد.

لاریجانی ادامه داد: من فکر می‌کنم با این سازو کار شرایط برای نظارت به روز در مجلس فراهم شده و امکانات خوبی مهیا شده که کمیسیون‌ها بتوانند در حوزه‌های تخصصی خودشان و همچنین کمیسیون اصل نود در بخش کار خود در روند کار قوا نظارت انجام دهند و امیدواریم که این روند در پارلمان همچنان تقویت شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد: این روند درمجلس می‌تواند کمک کند که مردم اطمینان حاصل پیدا کنند که یک بخشی بر قسمت اجرایی کشور نظارت دارد، البته طبق قانون اساسی قسمت‌های دیگری ازجمله "سازمان دادرسی کل کشور" و "دیوان عدالت اداری" هرکدام در یک حوزه‌هایی نظارت دارند، اما مجلس در همه ابعاد نظارت می‌کند و درادامه برخی ازمکانیزم‌ها هم درآئین‌نامه دیده شده که اگر تخلفات روشنی بود و نمایندگان به آن رای دادند، آن گزارش به مراجع ذی صلاح و قوه قضائیه برای پیگیری ارسال شود که این کار در سال 89 در چند مورد انجام شد.

ولایت فقیه در رأس همه قوا قرار دارد

رئیس قوه مقننه در ادامه سخنان خود با اشاره به مسائل داخلی کشور به تبیین تعامل قوای سه گانه در کشور پرداخت و گفت: اصولا حکومت‌هایی که از یک توانمندی عقلایی برخوردار هستند، قوای آنها در چارچوب‌های منضبطی عمل می‌کنند و بی‌جهت وقت خود را صرف فرسایش نمی‌کنند.

وی تأکید کرد: قانون اساسی ما دارای ظرفیت خوبی است که قوای سه‌گانه را تعریف کرده و در رأس همه آنها مقام معظم رهبری هستند، یعنی ولایت فقیه در رأس همه قوا قرار دارند و تنظیم‌کننده روابط قوا هستند و قوای سه گانه طبق اصل 57 قانون اساسی مستقل هستند و این مستقل بودن به معنای ناهماهنگی نیست، بلکه قوا باید مستقل باشند و خطوط خود را بشناسند و در چارچوب‌های خود تلاش کنند که مسائل کشور را حل کنند.

لاریجانی با بیان اینکه اظهارنظرهای متفاوت قوا به معنای ناهماهنگی در کشور نیست؛ این موضوع را نشان دهنده بلوغ یک کشور خواند و گفت: ظرفیت نخبگی در ایران بسیار بالاست و به همین دلیل باید تفاوت آراء وجود داشته باشد؛ زیرا کشورهایی که هیچ تفاوت آرایی در آنها نیست، رشد نمی‌کنند.

مردم انتظار ندارند لوایح دولت چشم‌بسته تصویب شود

رئیس مجلس با تأکید بر بررسی کارشناسی و دقیق لوایح دولت در مجلس، گفت: تیزهوشی در آنجاست که قوای سه گانه، تفاوت‌ها را در چارچوب‌های مدون و قانونی تحلیل کنند و از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند و در کشور ما نیز این ظرفیت در قانون اساسی وجود دارد که نمایندگان مجلس در تدوین قوانین، آزادانه آنچه را که مصالح کشور است، لحاظ کنند.

وی افزود: ممکن است دولت لایحه‌ای را به مجلس بدهد که نمایندگان مجلس آن را ناقص بدانند در این صورت باید این لایحه را تکمیل و نواقص آن را برطرف کنند، زیرا مردم انتظار ندارند که نمایندگان مجلس لایحه دولت را چشم‌بسته تصویب کنند؛ بلکه انتظار دارند که با چشم بینا ابعاد مسائل را ببینند و حقوق ملت را حفظ کنند.

ایجاد تغییر و تکمیل لوایح از وظایف مجلس است

لاریجانی با اشاره به تعریف اختیارات مجلس درباره بررسی و تصویب لوایح، ایجاد تغییر و تکمیل لوایح دولت را از وظایف مجلس عنوان کرد و گفت: بعضی از افراد اگر تحمل این موضوع را نداشته باشند، به نظر من تشخیص درستی نسبت به کل ساختار نظام ندارند، زیرا ساختار نظام این ظرفیت را ایجاد کرده که در خانه ملت، نمایندگان حقوق ملت را درنظر داشته باشند و قوانین را با دقت تصویب کنند.

رئیس مجلس همچنین گفت: اینجا جایی است که باید شناخت دقیقی از جایگاه‌ قوا داشت؛ قوه مجریه، قوه‌ای است که باید مصوبات مجلس را اجرا کند و قوه قضائیه هم باید طبق قانونی که مجلس تصویب می‌کند، به قضاوت بپردازد و شاید اینکه حضرت امام فرمودند " مجلس در رأس امور است " از این جهت است که هر دو قوه دیگر باید در چارچوب قوانین مصوب قوه مقننه کارشان را اجرا کنند.

مجلس هشتم با برنامه‌ای مدون به کار خود ادامه می‌دهد

رئیس مجلس در ادامه سخنان خود به تشریح فعالیت های مجلس شورای اسلامی در سال گذشته و برنامه‌های آن برای سال 90 پرداخت و گفت: در سال 89 مجلس برای همه کمیسیون‌ها برنامه‌ای مدون کرد که در آن مشخص شده بود که هر کمیسیون باید در طول سال 89 چه کارهایی را انجام دهد. برخی از کمیسیون‌ها توانستند در سال 89 کارشان را کاملا انجام دهند؛ مثل تدوین قانون معادن در کمیسیون صنایع یا تدوین قانون نفت که ازسوی کمیسیون انرژی آماده شد و در دستورکار سال آینده قرار گرفت و همچنین قانون گمرک که احتمالا به صورت اصل 85 در دستور اجرا قرار گیرد از مواردی بود که جزو برنامه‌ کمیسیون‌ها در سال گذشته بود و با موفقیت به اتمام رسید.

وی افزود: برخی از کمیسیون‌ها نیز بخشی از کارشان باقی مانده است که باید در آینده آن را انجام دهند و کامل کنند؛ مثل قانون جامع رسانه‌ها که قرار بود در سال 89 در کمیسیون فرهنگی کامل شود که این امر محقق نشد و همچنین قانون رادیو و تلویزیون که مقرر شده بود در سال 89 نهایی شود که به سال آینده موکول شد و یا قانون مربوط به سازمان‌های مردم‌نهاد (NGO)را نیز در برنامه مجلس در سال 89 داشتیم که آماده شد و در دستور کار قرار گرفت.

تلاش اصولگراها برای تشکیل جبهه واحد در انتخابات

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی انتخابات مجلس نهم که در سال 90 برگزار خواهد شد، گفت: شاید قدری برای ارزیابی کردن انتخابات سال 90 زود باشد، زیرا معمولا کارهای انتخاباتی و تحلیل فضاها چند ماه مانده به انتخابات صورت می‌گیرد و این شرایط هنوز در کشور شکل‌نگرفته است.

وی افزود: در حوزه سیاست‌مداران و افراد و گروه‌های سیاسی، تلاش‌هایی در حال شکل‌گیری است که طی آن گروه‌های سیاسی جایگاه خود را برای انتخابات تعریف می‌کنند. نمایندگان مجلس نیز در حوزه‌های خود جایگاهی دارند. به دلیل اینکه احزاب درشت در کشور ما وجود ندارند، یک جبهه‌هایی وجود داشت مانند جبهه اصولگرایان و اصلاح‌طلب‌ها که تشکیل طیف می‌دادند. در انتخابات مجلس هم همین کار انجام شد.

لاریجانی با اشاره به تلاش جبهه اصولگرایان برای تشکیل جبهه واحد، خاطرنشان کرد: به نظر من شرایط سیاسی هنوز چندان شفاف نیست که بتوان تحلیل کرد این جبهه‌ها چطور شکل می‌گیرند. تلاش اصول‌گراها این است که یک جبهه داشته باشند و گروه‌های دیگر اصلاح‌طلب هم برای خودشان سازوکاری داشته باشند.

رئیس مجلس جایگاه افراد خدمتگزار را در مسائل منطقه‌ای حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: اصولا در انتخابات مجلس، مسائل منطقه‌ای وزن زیادی دارد و در عین ایفای نقش احزاب، افرادی که در مناطق و شهرهای مختلف به مردم خدمت می‌کنند، نقش مهم‌تری در چگونگی شکل‌گیری انتخابات دارند. در انتخابات گذشته هم گاهی جبهه اصول‌گرایی یا اصلاح‌طلب‌ها افرادی را انتخاب می‌کردند اما در شهرستان‌ها کس دیگری انتخاب می‌شد. این موضوع نشان می‌دهد همیشه نقش مسائل منطقه‌ای و شهری مهم‌تر است و مردم اگر شناخت درستی از کسی داشته باشند و بدانند که خدمتگزار است، او را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل جبهه‌هایی بافراست هستند که این افراد خدمتگزار را بشناسند و از ظرفیت‌های آنها استفاده کنند.

بهترین روزسال 89؛ روز سرنگونی دیکتاتورهای مصر و تونس

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بهترین روز سال 89 کدام روز بوده است، گفت: بهترین روز من، روزی بود که دیکتاتورهای مصر و تونس سرنگون شدند. لحظه‌ای که شنیدم اینها سرنگون شدند، واقعا برای من از لذت‌بخش‌ترین لحظات بود. چون می‌دانم که مردم این کشورهای چه شرایطی را تحمل کرده‌اند. درست مثل سال 57 و شور و نشاطی که مردم ما از رفتن شاه داشتند.

سخت‌ترین روز سال 89؛ روز کشتار مردم بحرین

رئیس مجلس در پاسخ به اینکه بدترین روز سال 89 را چه روزی می‌داند، خاطرنشان کرد: سخت‌ترین روزهای من هم روزهای آخر سال بود. کشتارهایی که در لیبی و بحرین صورت می‌گیرد بسیار ناگوار است و بدتر از این ناگواری‌های ظاهری، پشت صحنه این اتفاقات است، وقتی که می‌بینیم سعودی‌ها و اماراتی‌ها آلت دست آمریکا شده‌اند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها می‌خواهند به دست آنها (سعودی‌ها و اماراتی‌ها) این جنایات را مرتکب شوند که هم خودشان زخمی نشوند و هم فتنه اختلافات میان شیعه و سنی را به وجود بیاورند. رفتار آمریکا در لیبی بسیار فضاحت‌بار است. آنها مدام در حال ارزیابی هستند که در کدام طرف قرار بگیرند. رفتار ناصادقانه آمریکا بر همه آشکار شده و صحنه کشتار معترضین، صحنه‌های دردناکی است.

سفر به قم برای زیارت و دیدارعزیزان

لاریجانی در پاسخ به این سوال که تعطیلات عید نوروز را کجا خواهد بود، گفت: چند روزی برای زیارت و دیدار عزیزان به قم سفر می‌کنم، بعد برمی‌گردم به تهران. فرصت اینکه به مازندران بروم را ندارم.

مشی مجلس با همه قوا برادرانه است

رئیس قوه مقننه با تأکید بر ضرورت رابطه مستمر و هماهنگ میان قوا، تصریح کرد: رابطه مجلس با همه قوا برادرانه است. رابطه مجلس با قوه مجریه، قوای مسلح کشور و نهادهایی مانند رادیو و تلویزیون هم رابطه‌ای برادرانه است. مشی مجلس، مشی درگیری نیست و اگر اختلاف نظری هم وجود دارد، به معنای نقد ناصحانه است.

مجلس حاضر نیست، اختیارات خود را حراج ‌کند

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به لزوم فعالیت همه قوا در چارچوب‌های قانونی، گفت: مجلس نه می‌خواهد اختیاری افزون بر اختیارات قانون اساسی داشته باشد و نه حاضر است اختیارات خود را حراج کند. مجلس این هدف را با یک رویکرد برادرانه پیش می‌برد. تلقی ما این است که قوا باید با هماهنگی هم کارها را جلو ببرند.

وی با تأکید بر حل تعارضات میان قوا، تأکید کرد: وقتی در رأس همه قوا مقام معظم رهبری هستند که فردی بسیار بزرگوار و اندیشمندند، دلیلی برای تعارض وجود ندارد. خدمت کردن در این نظام اگر با این رویکرد باشد، تمام آن ثواب است و برکت خواهد داشت.

علاقه زیادی به مطالعه در حوزه فلسفی سیاسی دارم

رئیس مجلس با بیان اینکه مشغله‌کاری فرصت کمی برای مطالعه باقی می‌گذارد، گفت: مثل گذشته فرصت نمی‌شود، مطالعه کنم، چون حجم کار در مجلس بسیار زیاد است. ولی قاعدتا ساعاتی را در طول هفته به مطالعه اختصاص می‌دهم. برخی مطالعات غیرفلسفی است و برخی هم در حوزه فلسفه. الان مدتی است در مورد شرح مرحوم ملاصدرا بر اصول کافی مطالعه می‌کنم.

برخی کتاب‌ها را نیز که در حوزه فلسفه سیاسی است مطالعه می‌کنم. اخیرا کتابی درمورد فمینیست‌ها، وضعیت فکریشان و شرح تاریخی فعالیت‌هایشان مطالعه کردم. در کل الان علاقه زیادی به مطالعه در حوزه فلسفی سیاسی دارم.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.