خبرآنلاین: این روزها نام رزا اوتانبایوآ در صدر خبرهای رسانه های جهانی است . اما او که حالا گفته می شود انقلاب مخملی قرقیزها در سال 2005 را با سرنگونی دولت باقی اف به پایان رسانده کیست؟


اوتانبایوآ، زنی که انقلاب مخملی  قرقیزستان را تمام کرد/تصویر

رزا اوتانبایوا رئیس دولت انتقالی قرقیزستان که روز پنجشنبه این سمت را عهده دار شد در بیست و سوم اوت سال هزار و نهصد و پنجاه در شهر اوش در جنوب قرقیزستان بدنیا امد. او در سال هزار و نهصد و هفتاد و دو از دانشکده فلسفه دانشگاه ایالتی مسکو فارغ التحصیل شد.

اوتانبایوا بعدا به مدت شش سال سمت هایی را در دانشگاه ملی دولتی قرقیزستان از جمله استاد ارشد و رئیس دپارتمان فلسفه برعهده گرفت. حیات سیاسی اوتانبایوا در سال هزار و نهصد و هشتاد و یک و زمانی که به عنوان دبیر دوم حزب کمونیست شورای منطقه ای لنین در شهر فرونز ( بیشکک کنونی) خدمت می کرد شروع شد. اوتانبایوا چندین بار به عنوان وزیر خارجه قرقیزستان انتخاب شد و اولین و تنها وزیر خارجه زن تاریخ این کشور به حساب می اید.

او در سال هزار و نهصد و نود و هفت از وزارت خارجه قرقیزستان استعفا داد. اوتانبایوا در فاصله سالهای هزار و نهصد و نود و هشت تا دو هزار و یک اولین سفیر قرقیزستان در انگلیس بعد از فروپاشی شوروی بود. در فاصله سالهای دو هزار و دو تا دو هزار و چهار نام اوتانبایوا اغلب در ارتباط با مناقشه سال دو هزار و یک گرجستان - ابخازی مطرح می شد.

او در این دوره به عنوان رئیس هیئت ویژه سازمان ملل در گرجستان فعالیت می کرد. اوتانبایوا از جمله چهره های کلیدی انقلاب رنگی قرقیزستان در سال دو هزار و پنج بود که به سرنگونی حکومت رئیس جمهور وقت عسکر اقایف منجر شد. به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری ریانوستی ،اوتانبایوا در سال دو هزار و هفت عضو پارلمان قرقیزستان شد.

او متاهل و دارای دو فرزند است.

رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
سایت مربوط به قیمت قطعات کامپیوتر
فال حافظ
توضیحی درباره صنعت پرورش شتر مرغ
دستگاه تصفیه آب خانگی
تور لحظه آخری پر طرف دار کشورهای تایلند مالزی دبی و کیش
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.