تاريخ : | | نویسنده : 24payment
بزرگ دیده شدن قرص ماه ، تاثیر خاصی روی زمین ندارد، چون علت آن نزدیک شدن ماه به زمین نیست و انکسار نور ماه در جو زمین علت اصلی آن است.
به گزارش شبکه خبر ، ساكنان كره زمین دیشب ماه را در حالی مشاهده كردند كه بزرگ تر و روشن تر از حد معمول بود .

 مهندس باقری ، مدرس نجوم مركز علوم ستاره شناسی تهران ، در گفتگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی شبكه خبر ، درباره علت این پدیده اظهار داشت :  ماه در یک مدار بیضی شکل به دور زمین می چرخد و یکی از علل بزرگ و کوچک شدن قرص ماه ( که البته به علت کم بودن اندازه تغییرات با چشم دیده نمی شود ) ، این است که مدار بیضی در بعضی مواقع نزدیک تر و در بعضی موارد دورتر است که این حالت تنها در پدیده های گرفت حلقوی خورشید به علت دورتر شدن ماه دیده می شود .

وی در ادامه افزود : حالت دوم که حالت اصلی است و ما با چشم تشخیص می دهیم ، پدیده شکست نور در جو زمین است ، این پدیده وقتی اتفاق می افتد ، که ماه در بالای سر ما قرار می گیرد ، در این حالت چون نور ماه در جو ما شکسته می شود و پایین می آید ، ما ماه را کوچکتر از ابعاد واقعی آن تشخیص می دهیم و این پدیده ای است که به علت شکست نور در جو به نسبت وقتی که ماه در افق قرار بگیرد ، پیش می آید .

باقری تصریح کرد :اما وقتی ماه در افق قرار بگیرد ،کمتر با شکست نور مواجه می شود ، بنابراین ما آن را در ابعاد بزرگتر از حالتی که در بالای سر ماست خواهیم دید .

این مدرس نجوم اظهار داشت : ما ماه را به حالت قرص کامل در افق ، بزرگ تر از حالتی که به صورت قرص کامل در بالای سرمان قرار دارد می بینیم و این پدیده ای است که هر ماه وقتی ماه قرص کامل و از سمت شرق در حال طلوع است ، رویت می شود.

باقری تاکید کرد : این پدیده به علت تابش ماه هیچ زیانی برای چشم ندارد ، به همین دلیل مردم می توانند به صورت مستقیم و با چشم غیرمسلح به آن نگاه کنند و اختلاف بین اندازه ماه را در طول یک شب ملاحظه کنند، یعنی اگر در اوایل شب که قرص کامل ماه طلوع می کند ماه را نگاه کنند و در اواسط شب که ماه از افق بالاتر آمده هم ماه را نگاه کنند و متوجه تغییر و کوچک تر شدن اندازه ماه می شوند.

وی گفت : نکته ای که وجود دارد ، این است که افق باید صاف و تمیز باشد تا بتوانیم به وضوح این پدیده را ببینیم .

این مدرس نجوم در خصوص تاثیر این پدیده بر کره زمین تصریح کرد : خود حرکت کره ماه موجب ایجاد جزر و مد در زمین می شود و حتی درباره تاثیر آن بر حرکت مواد مذاب زمین بررسی هایی صورت گرفته ، ولی خود این پدیده چون علتش نزدیک شدن ماه به زمین نیست و انکسار نور ماه در جو زمین علت آن است ، تاثیر خاصی بر زمین نخواهد داشت.

باقری تاکید کرد : تمام این اتفاقات که درباره کوچک و بزرگ شدن ماه می افتد و ما آن را به این صورت می بینیم ، پدیده های ذهنی هستند.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.