رئيس موسسه بين المللي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها درباره حضور خود در انتخابات آتي گفت: شخصاً هيچ اشتياقي براي رياست‌جمهوري ندارم.   
 
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي بنياد باران، سيد محمد خاتمي رئيس موسسه بين‌المللي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در ديدار با برخي نخبگان و فعالان اجتماعي بوشهر افزود: استان بوشهر يكي از بخش‌هاي فوق‌العاده دوست‌داشتني و خوب كشور است.
خاتمي افزود: براي همه ما مرور تاريخ 150 سال گذشته ايران لازم و ضروري است تا بدانيم كجا بوديم، از كجا آمديم و چه هزينه‌هايي پرداختيم و چه كامروايي‌ها و ناكامي‌هايي داشته‌ايم؟
رئيس بنياد باران تاكيد كرد: استان بوشهر نقطه درخشان و بسيار با امتيازي است، با مردمي متدين و وطن‌خواه، مردمي كه حاضرند براي سربلندي ايران هرگونه مشكلي را تحمل كنند، ايران مستقل، آزاد و آباد هدف آن‌ها است و براي سربلندي ايران و حفظ آرمان‌ها تلاش بسياري كرده و مي‌كنند.
خاتمي ادامه داد: استان بوشهر روز و روزگاري وضعيت بهتري از امروز داشت، ولي با تحولات پيش آمده و از دست دادن موقعيت استراتژيك به عنوان مهم‌ترين دروازه ورودي آب‌ها به سوي ايران، دچار نقص شد و امروز هم مشكلاتي هست و الحق كه بايد تلاش بسياري براي اعتلاي استان كرد.
وي تصريح كرد: ايجاد منطقه عسلويه كه از افتخارات ايران بود توانست اين استان را به عنوان يكي از كانون‌هاي حيات اقتصادي و تامين امنيت نسبت به آينده كشور مطرح كند، هر چند معتقديم بهره اين پيشرفت و دستاوردها بايد بيش از ديگران به مردم بوشهر برسد و در دوران گذشته سعي شد در اين زمينه گام‌هايي برداشته شود.
خاتمي با ابراز تاسف از اين كه امروز در منطقه‌اي مثل عسلويه شاهد رونق و اعتباري كه برايش سرمايه‌گذاري شد، نيستيم، افزود: اگر مزيت مهم كشور ما نفت و گاز است بايد در اين زمينه دو كار انجام شود و يكي سرمايه‌گذاري در اين سرمايه زميني و تبديل آن به سرمايه تجديدپذير و روي زمين و ديگري بهره‌گيري از سرمايه نفت براي پيشرفت همه‌جانبه و به ويژه براي كم كردن اتكاي دولت به اين منبع بايد تلاش شود.
خاتمي در ادامه تاكيد كرد: تنها صادرات نفت و گاز به خارج از كشور راه اساسي نيست كه به آن تكيه كنيم، بلكه تبديل اين ماده به ارزش‌هاي افزوده و چند برابر كردن اين سرمايه امر مهمي است.
وي افزود: در اين چند سال اخير كه قيمت نفت افزايش فوق‌العاده‌اي داشت و درآمد آن بيش از همه درآمد نفتي ما در دولت اصلاحات بود، انتظار مي‌رفت وضعيت توليد بهتر شود و رونق اقتصادي بيشتري را شاهد باشيم، هم‌چنين مردم با مشكلات كمتري مواجه باشند.
رئيس‌جمهور سابق كشورمان خاطرنشان كرد: بسياري از كارهاي بزرگ و افتتاح پروژه‌ها كه امروز شاهد آن هستيم نتيجه ايجاد زمينه براي سرمايه‌گذاري، تلاش‌ها و جذب امكانات از دنيا و بهره‌گيري از امكانات و نيروي داخلي در دولت‌هاي قبلي است، گرچه نبايد تلاش‌هاي بعدي را نيز ناديده گرفت.
وي در ادامه با اشاره به هزينه‌هاي زياد كشور تا مرحله انقلاب اسلامي و سپس تاسيس جمهوري اسلامي گفت: در بعضي از گرايش‌هاي مدعي اسلام‌خواهي دو مشكل پيش مي‌آيد، يكي اين كه خود را تنها راه و روش اسلامي جا بزنند و در نتيجه تفكر اصلي انقلاب را منحرف بخوانند و ديگر اين كه كساني را كه اين تفكر را دارند و در انقلاب نقش داشته‌اند و حاصل كارشان جمهوري اسلامي بوده، از صحنه خارج كنند كه امر خطرناكي است.
خاتمي با اشاره به اين كه امكانات نبايد در انحصار دسته خاصي قرار گيرد، گفت: افتخار مي‌كنيم نماينده اسلام در دوران ما امام خميني (ره) بود و مردم هم به آن راي دادند و نتيجه، جمهوري اسلامي و تكيه بر راي مردم بود.
وي افزود: پاسداري از اسلام، انقلاب، خون شهيدان و همه هزينه‌هايي كه داده شد اين است كه راي مردم آزادانه ابراز شود و مورد حرمت قرار بگيرد و اين از بزرگ‌ترين وظايف انقلابي ماست.
رئيس‌جمهور سابق كشورمان با اشاره به دو بار راي قاطعانه مردم به اصلاحات، گفت: دو بار اين امر مهم مورد تاييد مردم قرار گرفت كه ايران سربلند و پرافتخار، ايراني است كه مبتكر معيارهاي اسلامي است؛ اسلامي كه به اعتلاء و حرمت جامعه ايراني، حقوق انسان و حق حاكميت انسان بر سرنوشت خود و پيشرفت علمي و اقتصادي ايران احترام مي‌گذارد.
وي در ادامه تاكيد كرد: اصلاحات از وظايف ديني خود مي‌داند بر آن چه ملت در اين سال‌ها مي‌خواسته و آن حاكميت مردم بر سرنوشت خودشان و دفع استبداد است، تاكيد كند.
خاتمي افزود: اصلاحات، مقابله با انديشه‌هاي انحرافي را كه هيچ نسبتي با انقلاب و اسلام ندارد يكي از وظايف ديني خود مي‌داند.
خاتمي گفت: اصلاحات نمي‌گويد افكار آزاد نباشد ولي اين بسيار جفاست كه افكار انحرافي كه فقط از مردم اطاعت مي‌خواهند خود را محور انقلاب بدانند و افكار سازگار با معيارهاي انقلاب اين مردم را دفع كنند.
وي خاطر نشان كرد: سند چشم‌انداز كه از افتخارات جمهوري اسلامي است و براي ايران پيش‌بيني كرده است در سال 1404 برترين كشور منطقه از نظر علمي، اجتماعي و اقتصادي باشد، آيا واقعاً در مسير آن حركت مي‌كنيم؟
رئيس موسسه باران با تاكيد بر رشد اقتصادي كشور در عين توجه به عدالت و مبارزه با فقر گفت: عدالت، شاه بيت دعوت پيامبران خداست و مورد خواست جامعه ما و از شعارهاي انقلاب است؛ ولي عدالت زماني تحقق پيدا مي‌كند كه با مديريت صحيح، جامعه ثروتمند شود و آن وقت ثروت عادلانه توزيع شود، و گرنه توزيع فقر كه هنر نيست و بايد سعي كنيم در اين زمينه حركت كنيم.
وي افزود: معتقدم اصلاحات بايد بيشتر تبيين شود تا نيروهاي اصيل اصلاح‌طلب منسجم‌تر در كنار هم جمع شوند و فعاليت داشته باشند.
خاتمي طرح مباحث مربوط به انتخابات و نگراني‌ها و دغدغه‌ها و خواست‌هاي طبيعي مردم را نشانه زنده بودن جامعه دانست و گفت: پيش از شروع مبارزات انتخاباتي بايد اين حضور و شور را قدر دانست.
وي تصريح كرد: اعلام نامزدي از سوي بعضي افراد و عزيزان حق آنان است، فعاليت گروهي و حزبي نيز محترم است و برخي التهابات موجود در جامعه نيز به معني مبارزات انتخاباتي نيست، بلكه مي‌تواند نشانه حيات جامعه باشد.
رئيس بنياد باران با اشاره به اين كه اگر امنيت و انسجام و وحدت جامعه و بالارفتن اميد مردم اهميت دارد، مسئولان بايد زمينه‌اي فراهم كنند كه مردم احساس كنند مي‌توانند انتخابي كنند كه دفع دغدغه آن‌ها مي‌شود، افزود: طرح اين كه چه كسي بايد بيايد يا نيايد هنوز زود است، گرچه افراد حق دارند آن را اعلام كنند و بايد مشخص كنيم چه مي‌خواهيم؟ چه كاري مي‌توانيم انجام دهيم و چه راهي را مي‌توانيم طي كنيم و بر اساس خواست و دغدغه ملي، برنامه ارائه شود و بر اساس برنامه و نه شخص راي بگيرند.
خاتمي گفت: ابراز محبتي كه احياناً اين روزها در مورد من مي‌شود، بايد بگويم بنده كوچكتر از آن هستم كه خودم را كسي بدانم كه مي‌تواند نقش فوق‌العاده‌اي داشته باشد، من هم فردي عادي هستم كه حالا به هر دليل مورد توجه و عنايت بخش هايي از جامعه هستم، معتقدم افراد فراواني در جامعه ما هستند كه مي‌توانند مسئوليت‌هاي بزرگ را عهده‌دار باشند و ترجيح ما بر اين است راه باز شود و كساني بيايند كه در اين موقعيت بهتر بتوانند كار كنند.
وي بار ديگر درباره حضور خود در انتخابات آتي گفت: شخصاً هيچ اشتياقي براي رياست‌جمهوري ندارم، هر جا باشم با هويت خودم خواهم بود، اگر كسي براي رسيدن به قدرت از هويت خود بگذرد يا به مردم دروغ بگويد يا مسائلي گفته شود كه نبايد بگويد راه و روش درستي نيست، منطقي اين است كه هر كسي كاري را بكند كه مفيدتر است و بهتر مي‌تواند خدمت كند، ولي باز هم بايد جلوتر برويم و ببينيم وضع جامعه چگونه مي‌شود.
خاتمي خاطر نشان داد: در عرصه جهاني، اسلام و ايران در معرض حملات ناجوانمردانه است، بعضي از مسائل در دنياي اسلام بهانه به دست ديگران مي‌دهد كه اسلام و ايران را مورد حمله قرار دهند و اعتبار ملت را كاهش دهند، دفاع از اين مساله، مساله كوچكي نيست و وقتي بنده به كشورهاي خارجي سفر مي‌كنم و به عنوان كسي كه مي‌تواند به عنوان نماينده بخش قابل توجهي از ايران سخن بگويد و لااقل به حرفش گوش مي‌دهند نبايد اين مساله را از دست داد.
رئيس‌جمهور سابق كشورمان با اشاره به سفر هفته گذشته خود به آلمان گفت: هفته گذشته به فرايبورگ آلمان كه شهري دانشگاهي و فرهنگي است سفر داشتم، البته از چند سال پيش اصرار داشتند ولي موقعيت آن پيش نيامده بود، در ديداري با دانشگاهيان، رسانه‌هاي گروهي آلمان و ديدار عمومي كه عده زيادي آمده بودند و صدها نفر نيز نتوانستند بيايند و انعكاس خوبي داشت، درباره امتناع يا امكان گفت‌وگوي اسلام و غرب بحث شد و اين كه اسلام چيست و چه نفعي از اين گفتگو نصيب غرب مي‌شود و در مقابل عالم اسلام هم از اين گفت‌وگو چه بهره‌اي مي‌گيرد.
رئيس موسسه بين‌المللي گفتگوي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها گفت: معتقدم اصل اسلام مورد تهاجم قرار گرفته است و دشمنان، ايران را تهديدي براي منافع خود مي‌دانند، در حاليكه ايران تهديدي براي منافع مشروع دنيا نيست؛ هر چند كه منافع نامشروع ديگران را بر نمي‌تابد و هنر اين است كه با حفظ منافع خود بتوانيم با منافع مشترك به توافق از برسيم و لااقل از تندي و تيزي حملات دشمنان بكاهيم و نبايد كاري كنيم كه دشمن حملات خود را به اسلام و ايران بيشتر كند و متوجه نقطه ضعف‌ها و قوت‌هايي كه سبب مي‌شود آن‌ها حمله كنند، باشيم.
رئيس بنياد باران در ادامه گفت: بنده قطره كوچكي از اقيانوس موج‌خيز ايمان، عظمت، افتخار و بزرگي ملت ايران هستم و مطمئن باشيد سعي خواهم كرد در حد توانم در خدمت مردم و در اختيار مردم و در جهت اعتلاي نام ايران و بالا بردن حيثيت و دفاع از منافع ايران و زمينه‌سازي براي پيشرفت همه‌جانبه آن در عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي باشم.
خاتمي در پايان خاطرنشان كرد: همه بايد بكوشيم در جريان انتخابات سرنوشت‌ساز آينده مشاركت داشته باشيم و سعي كنيم شرايط را طوري پيش ببريم كه به نفع اسلام و سربلندي ايران و خواست اكثريت ملت ايران است.

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.