بر اساس يافته‌هاي يك پژوهش، استروئيدهاي آنابوليك و مواد دوپينگ و نيروزا از مواد عمده مورد مصرف ورزشكاران براي افزايش انرژي است كه البته مصرف اين مواد و همچنين داروهاي محرك، گرايش به مصرف مواد اعتياد آور در ورزشكاران را افزايش مي‌دهد؛ اما با وجود اين تاثيرات منفي، متاسفانه از هيچ يك از استروئيدهاي آنابوليك و مواد نيروزا در قانون مبارزه با مواد مخدر به عنوان مواد زمينه‌ساز اعتياد ياد نشده است.

به گزارش ايسنا، دكتر كامبيز ـ دبير كميسيون سنجش نظام روانشناسي ‌و مشاوره ـ كامكاري صبح روز چهارشنبه در نشست هم‌انديشي و پژوهشي بررسي تاثيرات ورزش در كاهش ميزان گرايش به مصرف موادمخدر در نوجوانان و جوانان شهر تهران، ‌اهداف انجام اين پژوهش را شناسايي اثرات جامع شناختي و روانشناختي ورزش در افزايش تعاملات اجتماعي و بهداشت رواني و در نتيجه كاهش گرايش نوجوانان و جوانان نسبت به مواد مخدر خواند.

اين عضو انجمن بين‌المللي روانشناسان ورزش، جامعه تحقيق خود را همه نوجوانان و جوانان 13 تا 30 ساله شهر تهران با جمعيت سه هزار نفري و در تقسيم‌بندي سه گروه افراد عادي، ورزشكار و معتاد هر گروه به تعداد يك هزار نفر عنوان كرد.

وي با اشاره به اين كه ورزشكاران و معتادان هر دو به نسبتي تحت تاثير عوامل ژنتيكي قرار دارند، با اشاره به يافته‌هاي اين تحقيق، گفت: در ورزش‌هاي تيمي، دلبستگي به اجتماع و تعهد به خانواده بيش از ورزش‌هاي انفرادي است.

كامكاري همچنين تاكيد كرد: ورزش موجبات پيشگيري از اعتياد را به ميزان قابل توجهي با افزايش عزت نفس، كاهش هيجان خواهي، تعهد به خانواده، دلبستگي به اجتماع و كاهش اضطراب و افسردگي فراهم مي‌كند.

دبير كميسيون سنجش نظام روانشناسي و مشاوره ايران در ادامه تصريح كرد: بهتر است به جاي زندان‌ها، فضاها و امكانات ساختاري ورزش در كشور افزايش يابند، تا علاوه بر شكوفايي استعدادهاي نيروي انساني،‌ ورزش نيز از محدوده قشر خاص و مرفه جامعه خارج و به همه سطوح جامعه گسترده شود.

وي با تاكيد بر اين كه آگاهي ورزشكاران به تاثيرات مواد نيروزا و محرك بايد افزايش يابد، بيان كرد: ايجاد پايگاه‌هاي تغذيه سالم ورزشي در كشور به كاهش انحرافات تغذيه‌اي ورزشكاران كمك مي‌كند.

اين عضو انجمن بين‌المللي روانشناسان ورزش همچنين اذعان كرد: علاوه بر ورزشكاران، بايد به توانمندسازي بيش از پنج ميليون و 500 هزار سالمند و بيش از چهار ميليون معلول در كشور نيز توجه شود.

به گفته كامكاري، پژوهش بررسي تاثيرات ورزش در كاهش ميزان گرايش به مصرف مواد مخدر در نوجوانان و جوانان شهر تهران، تحقيق برتر سازمان تربيت بدني در زمينه اعتياد شناخته شده است.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.