227286-491292.jpg

عصر ایران - در پی سفر نمایندگان ویژه دولت ایران به فرانسه و اعلام موضوعاتی که هنوز از آن خبری در دست نیست ، لحن واشنگتن نیز در مقابل تهران به طور ملموسی ملایم تر شد.

به گزارش گروه تحلیل های راهبردی عصر ایران(asriran.com) پیش از این مقامات آمریکایی به ویژه جان بولتون و کاندولزا رایس به طور موکدی از تهدید علیه ایران سخن می گفتند و خواستار بر قراری سریع تحریم علیه ایران بودند .

در آخرین موضعگیری نسبت به ایران، نگروپونته، رییس اداره اطلاعات ملی آمريکا، خبر داد که به دولت ايران اطلاع داده شده است در صورتی که اين کشور برنامه غنی سازی خود را متوقف کند، آمريکا حاضر به بررسی راه های برقراری ارتباط با ایران خواهد بود .

رئيس اداره اطلاعات ملی آمريکا که تمامی سازمانهای اطلاعاتی – امنيتی کشوررا تحت نظارت دارد، افزود: "آمريکا و اروپا به تهران گفته اند که اگر خصوص غنی سازی "به نحوی با آمريکا به توافق برسد"، کاخ سفید راههای گوناگون از سرگيری روابط با ايران را بررسی می کند.

پیش از این نیز منابع اروپایی فاش کرده بودند که مذاکره کنندگان آلمان و فرانسه از پیش شرط "تعلیق" برای آغاز مذاکرات عقب نشینی کرده و خواستار آن شده اند که ایران پس از آغاز گفت وگو ها غنی سازی را،آن هم به طور موقت "تعلیق" کند.

هرچند برخی مقامات غربی این عقب نشینی را تکذیب کردند ولی شاهد آن هستیم که عالی ترین مقام اروپایی در سیاست خارجی این قاره ،یعنی خاویر سولانا، به طور منظم با علی لاریجانی در حال گفت وگوست و سانتریفیوژها در ایران همچنان به غنی کردن اورانیوم مشغول اند .

بر اساس قطعنامه ای که در مرداد ماه در شورای امنیت تصویب شد اگر ایران غنی سازی را تا نیمه نخست شهریور امسال تعلیق نمی کرد ، با تحریم های این شورا مواجه می شد ولی وزارت خارجه ایران در واکنش به این قطعنامه آن را بی اعتبار خواند و تصریح کرد که تهران زیر بار این "تحمیل غیر قانونی" نخواهد رفت.

در آن زمان منابع غربی موضع تهران را بلوف دانستند و انتظار داشتند ایران در دقیقه 90 و پیش از اتمام ضرب الاجل شورای امنیت ، غنی سازی را تعلیق کند ولی چنین نشد و تهران با اطمینان بیشتری به فعالیت های هسته ای خود ادامه داد و ناظران بین المللی که انتظار برخورد شدید با ایران را داشتند با کمال تعجب دیدند که حتی تهیه کنندگان قطعنامه ضدایرانی شورای امنیت نیز به سراغ اجرای آن و عملی کردن تهدیدهای خود نرفتند .

در چنین شرایطی رایزنی های بین المللی دستگاه دیپلماسی ایران نیز تشدید شد و در شورای حکام آژانس اتمی ، نه تنها هیچ قطعنامه ای علیه ایران به تصویب نرسید بلکه کشورهای غیر متعهد نیز در حمایت از ایران بیانیه دادند.

مجموع این عوامل باعث شده است دو نوع گمانه زنی در عرصه پرونده هسته ای ایران پدید آید :

برخی برآنند که تهران در خفا به توافق با غرب رسیده و به زودی غنی سازی را تعلیق خواهد کرد و از این رو کشور های طرف مذاکره با ایران ، می کوشند با اتخاذ مواضع و لحن آرام تر ، تهران را به ادامه مسیر تعامل تشویق کنند ، زیرا می دانند مذاکرات هسته ای بسیار شکننده است و هرگونه تندروی می تواند به شکست کامل مذاکرات و تبدیل ایران به یک کره شمالی خطرناک تر  بینجامد.

در مقابل ، این باور نیز روز به روز در میان تحلیلگران ،تعمیق می شود که پیشرفت های هسته ای ایران به مرحله "غیر قابل بازگشت" رسیده است و در سفر هیات ویژه اعزامی تهران به پاریس ،که هاشمی ثمره ریاست آنر ا برعهده داشت، این پیشرفت ها با مستندات آن به طور کاملا محرمانه ای به اطلاع فرانسوی ها رسیده و پاریس نیز بلافاصله مراتب را به هم پیمانان غربی اش اطلاع داده و نیز از  پوتين و مركل و شيراك دعوت کرده است هرچه سریعتر خود را به پاریس برسانند تا در باره "وضعیت جدید" با یکدیگر رایزنی کنند .

هنوز معلوم نیست  هاشمی ثمره در مذاكرات فوق سری  خود با مقامات فرانسوی چه چیزی را بیان یا فاش كرده است كه در آستانه تشكيل جلسه شورای امنيت و اجلاس سالانه سازمان ملل نیاز فوری به تشکیل جلسه ای آن هم در این سطح پیش آمده است.

قائلان این نظریه معتقدند غرب در حال تغییر لحن و رفتار خود با ایران هستند زیرا اینک با یک "قدرت اتمی" طرف هستند و میکوشند خود را با شرایط جدید وفق دهند تا کمترین هزینه ها را متحمل شوند .

البته ، هنوز هیچ مدرکی در این باره در اختیار تحلیل گران نیست؛ به ویژه آن که وزارت امور خارجه ایران در این باره به گونه ای رفتار می کند که حتی با تجربه ترین سیاست مداران و تحلیلگران نیز هر لحظه منتظر یک رویداد غیر منتظره هستند و نمی توانند خط تهران را با ضریب اطمینان مناسبی پیش بینی کنند ولی تقریبا این اتفاق نظر وجود دارد که یک "اتفاق بزرگ" در پرونده هسته ای ایران رخ داده است که لحن غربی ها تا این اندازه تعدیل شده و ادبیات جدیدی بر فضای پرونده حاکم شده است ، هرچند که انتظار می رود سیاست پاندولی "تهدید - تطمیع" به ویژه از سوی امریکا ادامه یابد.رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.